Opracowanie żony modnej

Pobierz

Przyjaciel - pełni rolę słuchacza, niewiele komentuje.. Rozmowa toczy się między świeżo ożenionym małżonkiem a przypadkowo spotkanym kompanem.. Spotyka on swojego znajomego, który gratuluje mu, że udało mu się ożenić.. Wydaje mi się jednak, że jego utwór jest aktualny do dziś.. Głównym celem utworu było ośmieszenie bezkrytycznego naśladowania zachodniej mody.. Żona Piotra - tytułowa żona modna.. "Żona modna" jest satyrą, napisaną przez Ignacego Krasickiego i pochodzi ze zbioru satyr opracowanych w latach .. Ignacy Krasicki żył w latach , biskup, poeta i prozaik, był on jednym z głównych przedstawicieli oświecenia w Polsce.Błyskotliwy biskup-poeta, Ignacy Krasicki, w satyrze "Żona modna" wykpił skłonność swoich współczesnych do bezmyślnego podążania za płynącymi z zagranicy modami.. Pan Piotr, jeden z bohater w utworu "Żona modna", był szlachcicem przywiązanym do staropolskiej tradycji.. Gardzi tym co polskie, z zagranicy sprowadza meble, materiały, przyprawy, służbę, co prowadzi do upadku miejscowego rzemiosła, niszczy polską gospodarkę i kulturę.. Żona modna - interpretacja i analiza.. Rozmówca początkowo nie rozumie zatem smutku młodego męża, jednak ten zaraz wyjawia główny powód swoich trosk i zmartwień.Modna dama jest kosmopolitką, ponieważ doprowadza do ruiny swój majątek, a tym samym kraj.. Ich powitania były niezwykle uroczyste, w rytmie przygrywającej orkiestry..

Cudzoziemszczyzna w "Żonie modnej" MateriałyNic prostszego.

Zdrowsza jejmość, zajeżdża angielska kareta.. Cała treść przedstawiona jest jako.. Żona modna - Ignacy Krasicki Czyta: Paweł Wódczyński Realizacja: Fundacja Słowo i Kropka 2019 Wesprzyj nas na Patronite: .. "Żona modna" jest r wnież lekkomyślna i rozrzutna.. Zobacz informacje o epoce oświecenia i biografię poety w Wikipedii. t e k s t. s t r e s z c z e n i e / b u d o w a.. Bohater dziełka, wiejski szlachcic Piotr, poślubia wychowaną w mieście pannę.Mar 19, 2022 - "Cóż .Jednym w wydarzeń wystawionych na pośmiewisko jest charakterystyczny bal wyprawiony w posiadłości Żony Modnej.. "A ponieważ dostałeś, coś tak drogo cenił, Winszuję, panie Pietrze, żeś się już ożenił".. - "Bóg zapłać".. Ignacy Krasicki w satyrze "Żona modna" przedstawia żonę jako rozrzutną, nonszalancką kobietę, która bezmyślnie naśladowała modę francuzką, nie miała poszanowania dla tradycji oraz była zarozumiała.. Wieczorową porą do domu posiadłości zaczęli przybywać zaproszeni goście.. Podobnie jak Pijaństwo utwór ten ma charakter dialogowy.. Doradza swojemu rozmówcy spokój i rozwagę.. - "Bóg zapłać".. Jest ósmą opozycją w zbiorze Satyr wydanym w roku 1779..

Skuszony wizją majątku przyszłej żony, która w posagu miała wnieść cztery wsie, nie zważał na jej wady - wiedziony chęcią pozyskania wiosek, zdecydował się na małżeństwo.Problematyka "Żony modnej" Ignacego Krasickiego.

Satyra "Żona modna" Ignacego Krasickiego opowiada o szlachcicu Piotrze.. Jest przeciwniczką wszystkiego .Feb 6, 2022W tym odcinku omawiam waszą lekturę: "Żona modna" Ignacego Krasickiego.Jeśli chcesz wspomóc nasz kanał, zapraszamy do zakupu naszych kursów na stronie intern.Żona modna - analiza i interpretacja.. Należy do zbioru wydanego w 1779 roku.. Jest zarozumiała, marudna, lekkomyślna, lubiąca wygodę, uparta, materialistka, pogardliwa, krytyczna, złośliwa, bezmyślnie naśladująca francuską modę, obyczaje i język.. - "Cóż to znaczy?Pełen humoru jest obraz przenoszącej się do majątku męża młodej żony obładowanej niepotrzebnymi, ale za to modnymi, drobiazgami, zabawne są jej miny i humory na widok tradycyjnego dworu szlacheckiego, który wkrótce za grube pieniądze ozdobi tak, że "przeszedł warszawskie pałace", bawią jej kaprysy i cicha uległość męża, który wziął za nią w posagu kilka wiosek.Żona modna.. "Żona modna" to jedna z najbardziej znanych satyr Ignacego Krasickiego.. O imieniu bohaterki satyry nie ma mowy w tekście (wspomina on jedynie o prawdopodobnym imieniu: "Filis" lub "Filida").. Piotr nie sprawia jednak wrażenia szczególnie szczęśliwego, a na pytanie, skąd taki nastrój, opowiada dotychczasową historię swojego małżeństwa..

Nigdy nie brakowało mu pieniędzy, ale wolał żyć skromnie, nie ponad stan.Streszczenie i omówienie ,,Żony modnej" Od razu zatem, już na początku utworu, okazuje się, że do zawarcia małżeństwa doszło przede wszystkim z powodu pokus materialnych.

Byli wśród nich wykwintne kawalery i modne imoście, .Streszczenia lektur - Interpretacja satyry Żona Modna Ignacego Krasickiego - analiza oraz najważniejsze informacje o utworze.. Pan Piotr natomiast był przywiązany do tradycji, starych obyczajów, był chciwy .Sep 11, 2021Mar 26, 2021Żona modna.. Dalej kotka z kocięty i mysz na łańcuńszku.. Siada jejmość,a przy niej suczka faworyta.. Podejmuje remonty, co jest zbędne.. "A ponieważ dostałeś, coś tak drogo cenił, Winszuję, panie Pietrze, żeś się już ożenił".. Żona modna to jedna z najkunsztowniejszych satyr Ignacego Krasickiego.. Jest to motyw często poruszany w dziełach oświeceniowych, ze względu na fascynację szlachty kulturą francuską.Choć nieszczęśliwy, nie ma odwagi by się sprzeciwić i razem z żoną ostatecznie prowadzi hulaszczy tryb życia charakterystyczny przecież dla Sarmatów i szlachty polskiej, żyjącej ponad stan.. Można to dostrzec w jej zachowaniu w dworku..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt